Vasile Stancu

GREACA HOMERICĂ / Gramatică / Sintaxă / Referințe

Verbe contrase

GH436. Verbele care se termină în -αω, -εω, -οω; -αομαι, -εομαι, -οομαι (inclusiv formele de viitor ale lichidelor și nazalelor) la persoana I singular se contractă la timpurile prezent și imperfect. Pentru legile contragerii, vezi GH084-085.

GH437. Verbele în -οω, -οομαι sunt întotdeauna contrase; cele în -αω, -αομαι, -εω, -εομαι pot fi, dar de obicei sunt lăsate necontrase.

Sistemul prezent al verbului τιμάω, prețuiesc, cinstesc

GH438. Prezent activ

Indicativ Conjunctiv Optativ Imperativ Imperfect indicativ
Singular
1 (τιμάω) τιμῶ (τιμάω) τιμῶ (τιμάοιμι) τιμῷμι (ἐτίμαον) ἐτίμων
2 (τιμάεις) τιμᾷς (τιμάῃς) τιμᾷς (τιμάοις) τιμῷς (τίμαε) τίμα (ἐτίμαες) ἐτίμας
3 (τιμάει) τιμᾷ (τιμάῃ) τιμᾷ (τιμάοις) τιμῷς (τιμαέτω) τιμάτω (ἐτίμαε) ἐτίμα
Dual
2 (τιμάετον) τιμᾶτον (τιμάητον) τιμᾶτον (τιμάοιτον) τιμῷτον (τιμάετον) τιμᾶτον (ἐτιμάετον) ἐτιμᾶτον
3 (τιμάετον) τιμᾶτον (τιμάητον) τιμᾶτον (τιμαοίτην) τιμῷτην (τιμαέτων) τιμάτων (ἐτιμαέτην) ἐτιμάτην
Plural
1 (τιμάομεν) τιμῶμων (τιμάωμεν) τιμῶμων (τιμάοιμεν) τιμῷμεν (ἐτιμάομεν) ἐτιμῶμεν
2 (τιμάετε) τιμᾶτε (τιμάητε) τιμᾶτε (τιμάοιτε) τιμῷτε (τιμάετε) τιμᾶτε (ἐτιμάετε) ἐτιμᾶτε
3 (τιμάουσι) τιμῷσι (τιμάωσι) τιμῶσι (τιμάοιεν) τιμῷεν (τιμαόντων) τιμώντων (ἐτίμαον) ἐτίμων
Infinitiv
(τιμάειν = τιμάεεν) τιμᾶν, (τιμήμεναι)
Participiu
(τιμάων, ουσα, ον) τιμῶν, ῶσα, ῶν, GH245

GH439. Prezent mediu și pasiv

Indicativ Conjunctiv Optativ Imperativ Imperfect indicativ
Singular
1 (τιμάομαι) τιμῶμαι (τιμάωμαι) τιμῶμαι (τιμαοίμην) τιμῷμεν (ἐτιμαόμην) ἐτιμώμην
2 (τιμάεαι) τιμᾷ (τιμάηαι) τιμᾷ (τιμάοιο) τιμῷο (τιμάεο) τιμῶ (ἐτιμάεο) ἐτιμῶ
3 (τιμάεται) τιμᾶται (τιμάηται) τιμᾶται (τιμάοιτο) τιμῷτο (τιμαέσθω) τιμάσθω (ἐτιμάετο) ἐτιμᾶτο
Dual
2 (τιμάεσθον) τιμᾶσθον (τιμάησθον) τιμᾶσθον (τιμάοισθον) τιμῷσθον (τιμάεσθον) τιμᾶσθον (ἐτιμάεσθον) ἐτιμᾶσθον
3 (τιμάεσθον) τιμᾶσθον (τιμάησθον) τιμᾶσθον (τιμαοίσθην) τιμῷσθην (τιμαέσθων) τιμάσθων (ἐτιμαέσθην) ἐτιμάσθην
Plural
1 (τιμαόμε(σ)θα) τιμώμε(σ)θα (τιμαώμε(σ)θα) τιμώμε(σ)θα (τιμαοίμε(σ)θα) τιμῴμε(σ)θα (ἐτιμαόμε(σ)θα) ἐτιμώμε(σ)θα
2 (τιμάεσθε) τιμᾶσθε (τιμάησθε) τιμᾶσθε (τιμάοισθε) τιμῷσθε (τιμάεσθε) τιμᾶσθε (ἐτιμάεσθε) ἐτιμᾶσθε
3 (τιμάονται) τιμῶνται (τιμάωνται) τιμῶνται (τιμαοίατο) τιμῴατο (τιμαέσθων) τιμάσθων (ἐτιμάοντο) ἐτιμῶντο
Infinitiv
(τιμάεσθαι) τιμᾶσθαι
Participiu
(τιμαόμενος, η, ον) τιμώμενος, η, ον

Sistemul prezent al verbului ποιέω, fac, produc, creez

GH440. Activ

Indicativ Prezent Imperfect Conjunctiv Prezent (*50)
Singular
1 (ποιέω) ποιῶ (ἐποίεον) ἐποίευν (ποιέω) ποιῶ
2 (ποιέεις) ποιεῖς (ἐποίεες) ἐποίεις (ποιέῃς) ποιῇς
3 (ποιέει) ποιεῖ (ἐποίεε) ἐποίει (ποιέῃ) ποιῇ
Dual
2 (ποιέετον) ποιεῖτον (ἐποιέετον) ἐποιεῖτον (ποιέητον) ποιῆτον
3 (ποιέετον) ποιεῖτον (ἐποιεέτην) ἐποιείτην (ποιέητον) ποιῆτον
Plural
1 (ποιέομεν) ποιεῦμεν (ἐποιέομεν) ἐποιεῦμεν (ποιέωμεν) ποιῶμεν
2 (ποιέετε) ποιεῖτε (ἐποιέετε) ἐποιεῖτε (ποιέητε) ποιῆτε
3 (ποιέουσι) ποιεῦσι (ἐποίεον) ἐποίευν (ποιέωσι) ποιῶσι
Optativ Prezent (*50) Imperativ Prezent
Singular
1 (ποιέοιμι) ποιοῖμι sau (ποιεοίην) ποιοίην
2 (ποιέοις) ποιοῖς (ποιεοίης) ποιοίης (ποίεε) ποίει
3 (ποιέοι) ποιοῖ (ποιεοίη) ποιοίη (ποιεέτω) ποιείτω
Dual
2 (ποιέοιτον) ποιοῖτον (ποιέετον) ποιεῖτον
3 (ποιεοίτην) ποιοίτην (ποιεέτων) ποιείτων
Plural
1 (ποιέοιμεν) ποιοῖμεν
2 (ποιέοιτε) ποιοῖτε (ποιέετε) ποιεῖτε
3 (ποιέοιεν) ποιοῖεν (ποιεόντων) ποιεύντων
Infinitiv
(ποιέειν) ποιεῖν, (ποιήμεναι, ποιῆναι)
Participiu
(ποιέων, ουσα, ον) ποιῶν, εῦσα, εῦν, GH245

(*50) Forme atice; la Homer nu sunt contrase.

GH441. Mediu și Pasiv

Indicativ Prezent Indicativ Imperfect Conjunctiv Prezent Optativ Prezent Imperativ Prezent
Singular
1 (ποιέομαι) ποιεῦμαι (ἐποιεόμην) ἐποιεύμην (ποιέωμαι) ποιῶμαι (ποιεοίμην) ποιοίμην
2 (ποιέεαι) ποιεῖαι, -έαι (ἐποιέεο) ἐποιεῖο, -έο (ποιέηαι) ποιῇ (ποιέοιο) ποιοῖο (ποιέεο) ποιεῦ
3 (ποιέεται) ποιεῖται (ἐποιέετο) ἐποιεῖτο (ποιέηται) ποιῆται (ποιέοιτο) ποιοῖτο (ποιεέσθω) ποιεῖσθο
Dual
2 (ποιέεσθον) ποιεῖσθον (ἐποιέεσθον) ἐποιεῖσθον (ποιέησθον) ποιῆσθον (ποιέοισθον) ποιοῖσθον (ποιέεσθον) ποιεῖσθον
3 (ποιέεσθον) ποιεῖσθον (ἐποιεέσθην) ἐποιείσθην (ποιέησθον) ποιῆσθον (ποιεοίσθην) ποιοίσθην (ποιεέσθων) ποιείσθων
Plural
1 (ποιεόμε(σ)θα) ποιεύμεσθα (ἐποιεόμε(σ)θα) ἐποιεύμε(σ)θα (ποιεώμε(σ)θα) ποιώμε(σ)θα (ποιεοίμε(σ)θα) ποιοίμε(σ)θα
2 (ποιέεσθε) ποιεῖσθε (ἐποιέεσθε) ἐποιεῖσθε (ποιέησθε) ποιῆσθε (ποιέοισθε) ποιοῖσθε (ποιέεσθε) ποιεῖσθε
3 (ποιέονται) ποιεῦνται (ἐποιέοντο) ἐποιεῦντο (ποιέωνται) ποιῶνται (ποιεοίατο) ποιοίατο (ποιεέσθων) ποιείσθων
Infinitiv
(ποιέεσθαι) ποιεῖσθαι
Participiu
(ποιεόμενος, η, ον) ποιεύμενος, η, ον

Sistemul prezent al verbului χολόω, necăjesc, înveninez

GH442. Activ

Indicativ Prezent Imperfect Conjunctiv Prezent Optativ Prezent Imperativ Prezent
Singular
1 (χολόω) χολῶ (ἐχόλοον) ἐχόλουν (χολόω) χολῶ (χολόοιμι) χολοῖμι
2 (χολόεις) χολοῖς (ἐχόλοες) ἐχόλους (χολόῃς) χολοῖς (χολόοις) χολοῖς (χόλοε) χόλου
3 (χολόει) χολοῖ (ἐχόλοε) ἐχόλου (χολόῃ) χολοῖ (χολόοι) χολοῖ (χολοέτω) χολούτω
Dual
2 (χολόετον) χολοῦτον (ἐχολόετον) ἐχολοῦτον (χολόητον) χολῶτον (χολόοιτον) χολοῖτον (χολόετον) χολοῦτον
3 (χολόετον) χολοῦτον (ἐχολοέτην) ἐχολούτην (χολόητον) χολῶτον (χολοοίτην) χολοίτην (χολοέτων) χολούτων
Plural
1 (χολόομεν) χολοῦμεν (ἐχολόομεν) ἐχολοῦμεν (χολόωμεν) χολῶμεν (χολόοιμεν) χολοῖμεν
2 (χολόετε) χολοῦτε (ἐχολόετε) ἐχολοῦτε (χολόητε) χολῶτε (χολόοιτε) χολοῖτε (χολόετε) χολοῦτε
3 (χολόουσι) χολοῦσι (ἐχόλοον) ἐχόλουν (χολόωσι) χολῶσι (χολόοιεν) χολοῖεν (χολοόντων) χολούντων
Infinitiv
(χολόοιεν) χολοῦν
Participiu
(χολόων, ουσα, ον) χολῶν, οῦσα, οῦν, GH246

GH443. Mediu și pasiv

Indicativ Prezent Imperfect Conjunctiv Prezent Optativ Prezent Imperativ
Singular
1 (χολόομαι) χολοῦμαι (ἐχολοόμην) ἐχολούμην (χολόωμαι) χολῶμαι (χολοοίμην) χολοίμην
2 (χολόεαι) χολοῖ (ἐχολόεο) ἐχολοῦ (χολόηαι) χολοῖ (χολόοιο) χολοῖο (χολόεο) χολοῦ
3 (χολόεται) χολοῦται (ἐχολόετο) ἐχολοῦτο (χολόηται) χολῶται (χολόοιτο) χολοῖτο (χολοέσθω) χολούσθω
Dual
2 (χολόεσθον) χολοῦσθον (ἐχολόεσθον) ἐχολοῦσθον (χολόησθον) χολῶσθον (χολόοισθον) χολοῖσθον (χολόεσθον) χολοῦσθον
3 (χολόεσθον) χολοῦσθον (ἐχολοέσθην) ἐχολούσθην (χολόησθον) χολῶσθον (χολοοίσθην) χολοίσθην (χολοέσθων) χολούσθων
Plural
1 (χολοόμε(σ)θα) χολούμε(σ)θα (ἐχολοόμε(σ)θα) ἐχολούμε(σ)θα (χολοώμε(σ)θα) χολώμε(σ)θα (χολοοίμε(σ)θα) χολοίμε(σ)θα
2 (χολόεσθε) χολοῦσθε (ἐχολόεσθε) ἐχολοῦσθε (χολόησθε) χολῶσθε (χολόοισθε) χολοῖσθε (χολόεσθε) χολοῦσθε
3 (χολόονται) χολοῦνται (ἐχολόοντο) ἐχολοῦντο (χολόωνται) χολῶνται (χολοοίατο) χολοίατο (χολοέσθων) χολούσθων
Infinitiv
(χολόεσθαι) χολοῦσθαι
Participiu
(χολοόμενος, η, ον) χολούμενος, η, ον

GH444. Aceste verbe pot fi contrase așa cum se arată mai sus, și sunt de regulă astfel contrase în greaca clasică de mai târziu.